2013-14 University of Bridgeport Athletic Award Winners

 

2013-14 UB Athletic Award Winners

Fall 2013

Volleyball

Ying Shen-ECC Preseason Player of the Year
Ying Shen-9/30 ECC Honor Roll
Sarah Rosa-10/7 ECC Honor Roll
Ying Shen-10/21 ECC Honor Roll
Ying Shen-10/28 ECC Honor Roll
Biljana Savic-11/4 ECC Player of the Week
Biljana Savic-11/5 Sports Imports/AVCA Division II Player of the Week
Biljana Savic-11/5 ECAC Player of the Week
Biljana Savic
-Capital One/CoSIDA Academic All-District Team
Ying Shen-Capital One/CoSIDA Academic All-District Team
Sarah Rosa
-11/11 ECC Honor Roll
Sarah Rosa-11/18 ECC Player of the Week
Biljana Savic-First Team All-ECC
Sarah Rosa-First Team All-ECC
Ying Shen-First Team All-ECC
Larissa Oliveira-Second Team All-ECC
Leo Uzcategui-ECC Coach of the Year
Biljana Savic-2013 ECC Championship Most Outstanding Player
Biljana Savic-ACVA All-East Region
Ying Shen-ACVA All-East Region
Sarah Rosa-ACVA All-East Region
Larissa Oliveira-ACVA All-East Region
Biljana Savic-First Team Daktronics All-East Region
Ying Shen-First Team Daktronics All-East Region
Sarah Rosa-Second Team Daktronics All-East Region
Larissa Oliveira-Second Team Daktronics All-East Region
Biljana Savic-NCAA All-East Regional Team
Ying Shen-NCAA All-East Regional Team

Men’s Soccer

Clayton Ulmer-ECC Preseason Defensive Player the Year
Lee Middleton-9/30-ECC Defensive Player of the Week
Agustin Prados
-10/7-ECC Defensive Player of the Week
Chris Olesen-10/21 ECC Honor Roll
Danny Ruiz-11/4 ECC Honor Roll
Clayton Ulmer-First Team All-ECC
Lee Middleton-First Team All-ECC
Lee Martins-Second Team All-ECC
Clayton Ulmer-First Team Daktronics All-East Region
Lee Middleton-Second Team Daktronics All-East Region
Clayton Ulmer-Third Team NSCAA All-East Region
Clayton Ulmer-Third Team National Daktronics All-America

Women’s Soccer

Julia Hansson-ECC Preseason Defensive Player the Year
Julia Hansson-ECC Goalkeeper of the Year
Tabea Rauschenberger-ECC Rookie of the Year
Tabea Rauschenberger-ECC Defensive of the Year
Julia Hansson-First Team All-ECC
Tabea Rauschenberger-First Team All-ECC
Danielle Puddefoot-First Team All-ECC
Flo Gamby
-First Team All-ECC
Nicola Worthington-First Team All-ECC
Amanda Moura-Second Team All-ECC
Ashleigh Berg-Second Team All-ECC
Lauren Mengel-Second Team All-ECC
Danielle Puddefoot-Capital One/CoSIDA Academic All-District Team
Julia Hansson-Capital One/CoSIDA Academic All-District Team
Julia Hansson-Capital One/CoSIDA First Team National Academic All-America
Julia Hansson -First Team Daktronics All-East Region
Danielle Puddefoot -First Team Daktronics All-East Region
Tabea Rauschenberger -First Team Daktronics All-East Region
Tabea Rauschenberger -Second Team National Daktronics All-America
Julia Hansson-Third Team National Daktronics All-America
Danielle Puddefoot -Honorable Mention National Daktronics All-America
Julia Hansson -First Team NSCAA All-East Region
Tabea Rauschenberger -First Team NSCAA All-East Region
Flo Gamby-First Team NSCAA All-East Region
Danielle Puddefoot-First Team NSCAA All-East Region
Ashleigh Berg-Second Team NSCAA All-East Region

Women’s Cross Country

Tiffany Eberhart-10/7 ECC Rookie of the Week 

Men’s Cross Country

 

Winter 2013-14

Women's Basketball

Aziza Patterson-11/11 ECC Player of the Week
Evelyn Ovner-11/11 ECC Rookie of the Week
Tiara Aziz-1/21 ECC Honor Roll
Aziza Patterson-3/3 ECC Player of the Week

Men's Basketball

JoJo Swift
-11/11 ECC Honor Roll
JoJo Swift-11/18 ECC Honor Roll
Sean Berry-12/16 ECC Honor Roll
JoJo Swift-1/13 ECC Player of the Week
Sean Berry-2/3 ECC Honor Roll
Sean Berry-2/10 ECC Honor Roll
Sean Berry-2/17 ECC Honor Roll
JoJo Swift-First Team All-ECC
Sean Berry-Honorable Mention All-ECC
JoJo Swift-ECC Championship Most Outstanding Player
Sean Berry-ECC Championship All-Tournamnet Team
Ivan Simic-ECC Championship All-Tournamnet Team

Women's Swimming

Adeline Martin
-12/11 Counsilman Hunsaker CollegeSwimming.com Division II Swimmer of the Week
Adeline Martin
-Metro Conference Swimmer of the Year

Men's Swimming

Ruben Gimenez
-Metro Conference Swimmer of the Year
Brad Flood
-Metro Conference Coach of the Year

Women's Gymnastics

Amber Hill
-1/15 ECAC Division II Rookie of the Week
Melissa Doucette-1/22 ECAC Division II Gymnast of the Week
Kimberly Stewart-1/29 ECAC Division II Rookie of the Week
Caitlin Perry-1/29 ECAC Division II Specialist of the Week
Lissette La Fex-2/5 ECAC Division II Gymnast of the Week
Kamri Riles-2/5 ECAC Division II Specialist of the Week
Brianna Comport-2/5 ECAC Division II Rookie of the Week
Lissette La Fex-2/25 ECAC Division II Gymnast of the Week
Kamri Riles-3/4 ECAC Division II Gymnast of the Week
Rachel DiCarlo-3/4 ECAC Division II Rookie of the Week
Bethany DiCarlo-3/4 ECAC Division II Coaches' Award
Melissa Doucette-3/11 ECAC Division II Gymnast of the Weel
Christine Liautaud-3/11 ECAC Division II Coaches' Award
Lissette La Fex-NCAA D II Gymnast of the Year

Spring 2014

Women's Lacrosse

Baseball

Adam Thayer-2/24 ECC Rookie of the Week
Dakota Edwards-3/10 ECC Rookie of the Week
Mike Perry-3/17 ECC Honor Roll
Brian O'Keefe-4/7 ECC Honor Roll
Brian O'Keefe-4/7 Co-ECAC Division II Pitcher of the Week
Brian O'Keefe-4/28 ECC Pitcher of the Week
Dakota Edwards-4/28 ECC Homor Roll

Softball

Kaitlyn Lajoie
-3/10 ECC Pitcher of the Week
Jade Blair-3/10 ECC Honor Roll
Tiffany Irrera-3/31 ECC Pitcher of the Week
Meghan O'Leary-3/31 ECC Rookie of the WeeK
Katelyn Wall-3/31 ECC Honor Roll
Kelsey Spaziani-4/14 ECC Rookie of the WeeK